Karty v akcii

Pamätáte sa, keď vám naposledy pani učiteľka zobrala sedmové karty, pretože ste sa nevenovali jej výkladu? Nuž, či tomu veríte alebo nie, na našom gymnáziu sú i žiaci, ktorí karty od učiteľa dostávajú a dokonca vďaka nim reprezentujú našu školu na turnajoch. Samozrejme, nejde len o nejakú sedmu či žolíka. Bridž, najspravodlivejšia kartová hra na svete, svojím spôsobom šach len so žolíkovými kartami (pre tých, ktorí o tejto hre ešte nepočuli, na konci článku je stručný prehľad a pravidlá).  

V piatok 18.10.2019 sa v príjemných priestoroch kaviarne Retro v Topoľčanoch uskutočnili Školské majstrovstvá Slovenska bridžových krúžkov 2019. Našu školu reprezentovalo viacero párov, niektorí dosiahli skutočne zaujímavé výsledky, ale o tom až neskôr.

Pozvanie na turnaj prijali družstvá z Trnavy, Bratislavy i Košíc, takže sme dobre vedeli, že bude ťažké obstáť v tejto konkurencii.  Turnaj slávnostne otvorila naša pani riaditeľka príhovorom  a potom sa začalo hrať. 

V bridži sa turnaje hrajú mimoriadne zložitým systémom, ktorý je ťažké pochopiť, ale je spravodlivý.  Hráči odohrali 2 hry pri  jednom stole a potom sa presunuli na iný stôl, kde musia čeliť novým súperom. Karty sa posunú tiež na ďalší stôl iným smerom.  Toto zaisťuje, že každý hrá s každým a snaží sa uhrať čo najlepší výsledok s rovnakými kartami. V bridži sa teda nedá vyhovoriť na to, že človek má smolu v kartách.   Skoro som zabudol, bridž je o tom, že človek sa pozrie na svoje karty a povie si, že by s nimi mohol uhrať toľko a toľko štichov,  ak sa mu to podarí, dostane body, ak nie, body má súper. No a na turnaji sa bodový zisk vyhodnotí a priradia sa mu percentá. Ak má človek 100%, je to super a zahral to najlepšie na turnaji, ak má 0%, nuž...  

O dvanástej, keď bol turnaj už vo svojej polovici, prerušili sme hru a spoločne sa naobedovali, potom sme pokračovali v druhej polovici turnaja. Pred štrnástou už boli jasné výsledky. Aj napriek tomu, že pre mnohých našich žiakov to bol prvý turnaj, umiestnili sa vynikajúco.  Pár Ján Kobida a Monika Novotná obsadili výborné 3. miesto. Jednoznačným prekvapením turnaja bol pár sestier Jankovských, ktoré sa stali majsterkami medzi žiačkami. Titul škaredé káčatko turnaja si odnášajú Šimon Krošlák a Martin Chotár, ktorí sa vytrvalo držali v priebežnom poradí posledných priečok a nakoniec obsadili 6. miesto len o pár desatín percenta pod párom Matúš Vičan a Tamara Herdová. Z celkového počtu 14 párov sme všetci obstáli celkom dobre.
Okrem nových priateľstiev si odnášame i cenné skúsenosti. Dokázali sme, že i také mestečko ako Topoľčany vie smelo konkurovať elitným slovenským klubom, ako sú Košice či Bratislava.          

Šimon Krošlák, VIII.OG    
Foto: Alexandra Atovičová, I.D

Bridž je kartová hra pre štyroch hráčov. Hrá sa s polovicou žolíkových kariet bez žolíkov (rovnako ako poker). Hra má dve časti: licitáciu a zohrávku. V licitácii sa hráči dohodnú, čo sa bude hrať a čo bude tromf a v zohrávke sa hlavný hráč snaží skutočne zahrať to, čo sľúbil. Hrá sa 13 štichov. V každom štichu hráč vyloží pred seba jednu kartu, ten, kto vynesie najvyššiu, vyhráva  a vynáša kartu v ďalšom kole, tromf prebíja akúkoľvek kartu. Veľmi vzdialeným príbuzným bridžu je mariáš. Ak máš ďalšie otázky, neváhaj a príď sa každý piatok pozrieť na bridžový krúžok.