Do redakčnej rady prišli nové posily

Opýtali sme sa ich, s akými ambíciami a očakávaniami prichádzajú do našich redaktorských radov.

1.Čo by ste chceli priniesť nového do školského časopisu?

2.V akej oblasti by ste sa radi realizovali? Čo by ste ponúkli časopisu?

3.Vy a vaše hobby...

 

Veronika Mazáňová, I.C

1. Čo by som chcela priniesť nového do školského časopisu?
Keďže som už vyskúšala prácu redaktorky časopisu Zvonček ZŠ v Bojnej, rada by som pokračovala aj tu na gymnáziu. Som zvedavá na aktuálne číslo, ktoré nedávno prišlo z tlačiarne a potom vám určite poviem viac.
2. V akej oblasti by som sa rada realizovala? Čo by som ponúkla časopisu?
Rada by som sa realizovala hlavne v reportérskej činnosti a priblížila žiakom rôzne akcie, ktoré sa konajú na našej škole. 
3. Ja a moje hobby...
Už nejaký ten piatok sa venujem 3D lukostreľbe. Veľmi rada maľujem, počúvam hudbu a spoznávam nové  miesta.

Simona Pastiriková, I.D

1. Čo by som priniesla nové do časopisu? 
Dúfam, že prinesiem nejaké nové nápady alebo doplním niečo z mojej kreatívnej duše.
2. V akej oblasti by som sa rada realizovala, čo by som ponúkla?  
Všetko z oblasti kreativity, čiže asi nejako obzvláštniť a doplniť vizuálnu stránku alebo text. Alebo možno skúsiť niečo s humorom.   
3. Ja a moje hobby?           
V mojom voľnom čase najčastejšie sledujem zaujímavé filmy alebo seriály, venujem sa  kreatívnym aktivitám alebo chodím von s kamarátmi.

Nina Sucháňová, I.D

1.Čo by som priniesla nové do časopisu? 
Do časopisu by som chcela priniesť niečo nové a kreatívne .
2.V akej oblasti by som sa rada realizovala, čo by som ponúkla? 
Chcela by som sa realizovať v buď kreatívnej oblasti alebo tej fotografickej.
3.Ja a moje hobby?            
Rada maľujem.

Tomáš Vaňo, I.D

1.Čo by som priniesol nové do časopisu?
Chcel by som priniesť svoj rukopis v štýle kreslenia a spracovania grafických návrhov.
2.V akej oblasti by som sa rád realizoval, čo by som ponúkol? 
Realizoval by som sa prevažne v oblasti grafiky, ale som otvorený aj iným sféram žurnalistickej práce.
3.Ja a moje hobby? 
Určite vás neprekvapí, že vo voľnom čase rád programujem alebo hrám hry.

Text: Lea Hlavinová, III.B

Foto: Archív redakcie

Časopis Gymplák vyšiel aj v tomto roku

Prichádzame k vám s novým číslom školského časopisu Gymplák .Ponúkame kvalitnú lesklú farebnú väzbu rozmeru A5. Na 76 stranách nájdete život našej školy za uplynulý  rok. Zaujímavé čítanie dopĺňajú fotografie z podujatí, akcií a na posledných stranách sa objavia spoločné zábery jednotlivých tried. 

Fotogaléria distiribúcie časopisu

 

Foto: Redakcia

Zloženie redakčnej rady v školskom roku 2023/2024

Šéfredaktorka: Lea Hlavinová, III.B

Predseda redakčnej rady: Tamara Gubišová, III.B

Redakčná rada: Lenka Haňová, II.C, Timea Gáfelová, II.B, Simona Manová, II.B, Martin Želiska, II.B, Veronika Mazáňová, I.C, Nina Sucháňová, I.D, Simona Pastiriková, I.D, Tomáš Vaňo, I.D 

Foto: Mgr. Miriam Marková

Ocitli sme sa pri tehlovej stene našej školy

Fotografiu, ktorá sa už nebude opakovať, si sem odložíme na pamiatku. Sú na nej žiaci prvého, druhého a štvrtého ročníka, ktorí boli v školskom roku 2022/2023 súčasťou redaktorského tímu školského časopisu Gymplák.

Text: Mgr. Miriam Marková

Už je to 10 rokov

Rok 2023 je výnimočným pre náš časopis. Je to už 10 rokov po obnovení tradície fungovania školského časopisu na našej škole. V roku 2013 sa začala písať éra časopisu pod názvom GYMPLÁK. Každé výročie sa spája s bilancovaním a my sme jedno pripravili v obrazovej i textovej podobe. 

Starší odovzdávajú redaktorské žezlo mladším

Čas neúprosne letí a zo žiakov, ktorí pred štyrmi rokmi nesmelo začínali s prácou v redakčnej rade školského časopisu, sú už dospelí ostrieľaní redaktori s menom vyrytým hlboko do strán každého čísla časopisu Gymplák. Boli to naozaj tvorivé štyri roky. Ich púť gymnazistu končí a začína sa púť nová, vysokoškolská. Nech už sa ocitnú kdekoľvek, skúsenosť so stredoškolským časopisom ich bude sprevádzať všade. Kto teda odovzdá žezlo mladším?

 

Z našich maturantov nás tento rok opúšťa Matúš Hlocký zo IV.A. Matúš bol predsedom redakčnej rady časopisu. Baví ho pracovať s ľuďmi, často sa zaujíma o politickú situáciu, preto plánuje pokračovať na vysokej škole štúdiom diplomacie. ,,Hlavne robte to, čo vás baví a čomu sa chcete venovať,¨  odporúča mladším žiakom.

Kristína Kyseľová  zo IV.D sa každoročne prihovárala žiakom z úvodných stránok editoriálu ako šéfredaktorka časopisu, s jej menom sa spájajú mnohé ankety, rozhovory i prezentácie v školskom rozhlase.

Alexandra Atovičová zo IV.D obohatila redakčnú radu o svoj pohľad grafika a fotografa, mnohé školské akcie sa nezaobišli bez jej reportážnych fotografií, bola súčasťou súťaže v tvorbe grafických návrhov plagátov a je autorkou loga nášho školského časopisu, ktoré graficky upravila podľa kresleného návrhu Tamary Kotruchovej z III.B a vložila doň svoju predstavu, vďaka ktorej vznikla výsledná vizualizácia loga. 

Zuzana Hajniková zo IV.B bola dušou webovej stránky školského časopisu, venovala sa jej aktualizácii a mnohokrát pomohla aj s grafickou úpravou printovej podoby časopisu. Redaktorská činnosť jej taktiež nebola cudzia a v časopise môžete nájsť zopár jej článkov či nejaký ten rozhovor. A čo hovorí na svoju spoluúčasť v časopise? „Práca v redakcii mi pootvorila dvere do sveta žurnalistiky a novinárov. Uvedomila som si, že ich práca nie je dostatočne spoločnosťou oceňovaná, vzhľadom na to, koľko úsilia a námahy ich to stojí. Napísať kvalitný článok, ktorý zaujme, obohatí a jeho myšlienka zostane v pamäti čitateľa naozaj nie je jednoduché.“

Chiara Vaňová zo IV.C svojimi nápadmi na fotografie prezentovala nielen svoju tvorivosť, ale zároveň bola istotou, že titulné strany čísel časopisu budú naozaj pútavé a zaujmú každého. A čo by odkázala mladším? Ak moje slová čítajú mladší kolegovia, ktorí sú klbkom stresu, chcela by som im odkázať, že sa dá so stresom časom pracovať. Ako prváčka som si prechádzala takým množstvom nervozity, že neraz mi bolo na odpadnutie a žalúdok tancoval do všetkých strán. Časom som si uvedomila, že toľko stresu som prežívala pre úplné banálnosti. Bol to dlhoročný boj, no dokázala som sa zbaviť stresu a písať písomky či odpovedať s pokojom na duši, aj keď som nie vždy všetko vedela. Určite je to dôležitý krok pred nástupom na vysokú, kde ten stres bude padať na nás zo všetkých strán. Nemám presnú techniku na to, ako sa zbaviť nervozity, pretože koľko ľudí, toľko metód. Ale ak sa budete snažiť, z vlastnej skúsenosti hovorím, že ťažká drina nesie ovocie. Možno by som vám odkázala to, čo mi mnoho známych už niekoľkokrát povedalo: „Kým nejde o život, nejde o nič¨.

Alžbeta Marková VIII.OG dopĺňala obsahovú časť časopisu svojimi kreatívnymi ilustráciami a po výtvarnej stránke zvyšovala jeho estetickú hodnotu, čo bolo ocenené nielen bežným čitateľom, ale aj porotou v súťaži stredoškolských časopisov. 

V redaktorských kreslách ich vystriedajú prváci.


Lenka Haňová z I.C vo voľnom čase obľubuje čítanie a písanie. Rada prijíma nové výzvy, preto posilní náš časopis ako redaktorka. A čo hovorí o sebe? ,,Milujem západy slnka. Okrem toho, že ma fascinujú svojimi farbami a jedinečnosťou, dávajú mi istotu v tom, že každý deň sa skončí krásne bez ohľadu na to, aký bol.¨

Ďalšou novou redaktorskou posilou je Timea Gáfelová  z I.B. ,,Vo voľnom čase čítam knihy a píšem - občas poéziu, ale aj čokoľvek iné, čo mi napadne.¨ Timea sa venuje tancu, rada cestuje a spoznáva nové miesta, skúma a objavuje nové veci, naposledy napríklad poznatky z oblasti psychológie. Jej veľkou láskou je psík Molly, s ktorým chodieva na dlhé prechádzky do prírody. 

Simona Manová je žiačkou I.B triedy. Dlhodobo sa venuje jazdeniu na koni, ktoré má veľmi rada. Okrem toho rada kreslí, maľuje a tvorí. ,,Rada sa zabávam a komunikujem s ľuďmi. Ale, samozrejme, mám rada aj svoj pokoj a pohodu.¨

Martin ŽeliskaI.B má už nejakú tú skúsenosť s novinárčinou vďaka svojmu bratovi, ktorý pracuje v redakcii MY Topoľčany. Má znalosti z oblasti digitálnej grafiky, ale aj z redakčnej práce. ,,K mojim záľubám patrí najmä futbal a už spomínaná grafika. K nej ma priviedli ako otec, ktorý sa taktiež venuje tomuto umeniu, tak aj rôzne zahraničné Youtube videá. Myslím, že by som mohol redakčne prispieť svojím názorom, ale hlavne grafickou výpomocou.¨ 

Ako ilustrátorka posilní náš tím Giulia Suzzi z I.B, ktorá sa venuje kresleniu, hudbe, ale napríklad aj programovaniu a tvorbe amatérskych hier. ,,Väčšinou sa venujem iba digitálnej maľbe, ale chcem vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a vyskúšať aj tradičnú maľbu. Zapísala som sa ako ilustrátorka, pretože chcem objaviť niečo nové a možno menším spôsobom pomôcť.¨ Jej obľúbeným predmetom je angličtina, v ktorej je vynikajúca.


Starší – mladším alebo kde iní končia, druhí začínajú. Životný kolobeh. Je dobré, že sa koleso časopisu krúti ďalej aj odchodom štvrtákov, maturantov.

Tak veľa tvorivých nápadov, prváci, nové posily v redakčnej rade časopisu.

Text: Lea Hlavinová, II.B

Foto: archív žiakov 

Zoznámte sa s naším novým logom

Náš školský časopis má nové logo.

Jeho návrh výtvarne zrealizovala žiačka III.B Tamara Kotruchová. Graficky logo spracovala Alexandra Atovičová, žiačka IV.D triedy. Bude sa na vás usmievať z webovej stránky školy, ale nájdete ho aj na instagrame a pri listovaní printovej podoby školského časopisu Gymplák.

Nech prináša časopisu šťastie a veľa nových nápadov.

Časopisy prišli z tlačiarne

Milá škola a všetci podporovatelia školskej tvorivosti,
chceme dať na známosť, že nové číslo školského časopisu prišlo z tlačiarne. Ak ho chcete vidieť a prečítať, budete mať možnosť. Prídeme s ním do tried. K dispozícii bude aj cez veľkú prestávku vedľa vrátnice na prízemí školy. Takto znel oznam v školskom rozhlase z úst šéfredaktorky Kristíny Kyseľovej zo IV.D. Veríme, že sa časopis dostal ku všetkým, ktorí sa zaujímajú o dianie na našej škole a že sa  dobre čítal. 

Vaša redakcia

 

Foto: Mgr. Miriam Marková

Foto: Mgr. Miriam Marková

Zloženie redakčnej rady v školskom roku 2022/2023

Šéfredaktorka: Kristína Kyseľová, IV.D

Predseda redakčnej rady: Matúš Hlocký, IV.A

Redakčná rada: 

Lenka Haňová, I.C, Martin Želiska, I.B (grafika), Timea Gáfelová, I.B, Simona Manová, I.B (ilustrácie), Giulia Suzzi, I.B (ilustrácie), Zdenka Fusková, III.B, Lea Hlavinová, II.B, Tamara Gubišová, II.B

Redaktori: Chiara Vaňová, IV.C (+ foto), Alexandra Atovičová, IV.D (foto),Zuzana Hajniková, IV.B, (aktualizácia internetovej stránky), Alžbeta Marková,VIII.OG (ilustrácie), Magdaléna Urminská, III.B, Tamara Kotruchová, III.B, (ilustrácie),Emma Molnárová, III.B (ilustrácie), Adam Ponteš, IV.B

Foto: Mgr. Miriam Marková

Ďalšie číslo časopisu je na svete a ... medzi žiakmi


Nové číslo časopisu Gymplák odišlo do tlače 27.09.2021 a dobrá správa ... v prvý októbrový týždeň sa dostalo do rúk žiakom. Predchádzalo tomu informovanie školskej obce prostredníctvom správ v EduPage, obrázkovým a textovým info na Instagrame a zvukovú podobu mali slová šéfredaktorky Kristíny Kyseľovej v školskom rozhlase.

 

Precízna príprava nového čísla školského časopisu mala sladké plody v podobe ešte tlačiarňou voňajúceho vydania, ktoré členovia redakčnej rady rozniesli po triedach a žiaci mali možnosť prelúskať vyše 60 strán zaujímavého čítania a možno si odložiť na pamiatku spoločnú fotku ich triedy z fotogalérie na posledných stranách časopisu.

 

Redakcia
Foto: Alexandra Atovičová, III.D

Zloženie redakčnej rady v školskom roku 2021/2022

Šéfredaktor: Kristína Kyseľová, III.D
 
Predseda redakčnej rady: Matúš Hlocký, III.A

Redakčná rada: 
Matúš Gono, II.C (grafická úprava),
Filip Gono, IV.D (foto + instagram), 
Tamara Kotruchová, II.B, Emma Molnárová, II.B (ilustrácie)

Redaktori: Chiara Vaňová, III.C (+ foto), Alexandra Atovičová, III.D (foto), Zuzana Hajniková, III.B, Ema Števanková, III.B (aktualizácia internetovej stránky), Alžbeta Marková, VII.OG (ilustrácie), Magdaléna Urminská, II.B, Zdenka Fusková, II.B

Foto: Mgr. Miriam Marková

Nové korona číslo školského časopisu

Školský rok 2020/2021 sme začali distribúciou nového čísla školského časopisu Gymplák, ktoré sme pracovne nazvali korona alebo Covid číslo.
Bude sa nám spájať so zvláštnym obdobím, ktoré naša škola zažila v súvislosti s pandémiou vírusu Covid-19.


Redakcia + foto

Máme novú šéfredaktorku

Slovo na úvod školského roka 2020/2021


Zvládli sme druhý polrok dištančnou formou, užili si leto v rámci možností... a prišiel september, nad ktorým visel veľký otáznik.

Ledva sme si stihli vyrozprávať zážitky z prázdnin a prejsť na normálny školský režim, znovu sme sa ocitli v neľahkej situácii. Opäť nastúpili dlhé týždne samoštúdia v detskej izbe. Často nás zužovali pocity samoty, neistoty, strachu. Spolu s pedagógmi sme prežívali dlhé hodiny za počítačom, ráno sme ho otvorili a zaklapli až v neskorých nočných hodinách. Klobúk dolu všetkým vyučujúcim, robili všetko, čo bolo v ich silách, aby sme mali možnosť aj v tejto situácii získať nové vedomosti. 

Boli sme ukrátení o množstvo aktivít a akcií. 
Členovia Žiackej školskej rady ale nezaháľali, išli s trendom a presunuli svoje pôsobenie na Instagram. Predstavenie nových členov, uctenie si pamiatky 17. novembra, Retro deň, privítanie prvákov, adventný kalendár s foto obrazmi ... to je len zlomok z toho, čo všetko zvládli žiaci predstaviť v on-line svete.

Dúfajúc v zlepšenie pandemickej situácie zostávam s pozdravom a hlavne veľa zdravia všetkým. Až teraz vidíme, že to neznie ako klišé.

Kristína Kyseľová, II.D + foto

Zloženie redakčnej rady školského časopisu 2019/2020

Šéfredaktor : Lucia Marková, IV.B
Predseda redakčnej rady: Marek Jakube, III.C
Grafická úprava : Lukáš Varga, III.D
Fotografie: Filip Gono, II.D
Ilustrácie: Diana Jakubíková, III.D
Hlavný redaktor: Diana Lendelová, III.D 

 

Ako sme sa prezentovali na Dni otvorených dverí našej školy

Deň venovaný prezentácii našej školy bol pre náš časopis možnosťou ukázať, ako fungujeme počas celého školského roka a zviditeľniť naše úsilie z pozície redaktorov. Návštevníkom sme postupne predstavovali jednotlivé rubriky a oboznamovali ich s obsahovou náplňou. 
Zaujímalo nás, či aj na základných školách funguje publicistický krúžok s možnosťou vytvoriť si vlastný časopis. V ankete sme sa pýtali na ich skúsenosti s takouto formou práce.A spomenuli si vôbec respondenti na jeho názov? 
Boli by ste prekvapení... veľmi málo skupín bolo zorientovaných v tejto problematike. Ak aj časopis na ich škole vychádzal, len malé percento prispieva svojimi článkami a mnohí nevedia, ako často sa publikuje. 
Pevne veríme, že naša prezentácia zaujala a spomedzi všetkých účastníkov sa nájde aspoň zopár nadšencov s novými nápadmi a podnetmi, ktorí nás možno raz nahradia v redakčnej rade. 


Kristína Kyseľová a Tomáš Bruchatý, I.D

 

Foto: Alexandra Atovičová, I.D

Zloženie redakčnej rady školského časopisu 2018/2019

Šéfredaktor: Natália Adamkovičová, IV.C
Predseda redakčnej rady a aktualizácia internetovej podoby časopisu : Lucia Marková, III.B
Grafická úprava: Lukáš Varga, II.D
Členovia redakčnej rady: Lenka Justová, IV.D; Viktória Kubranová, IV.D; Zuzana Rongeová, IV.A; Natália Marková, IV.C; Viktória Škultétyová, IV.C (foto); Diana Lendelová, II.D; Kristína Deličová, II.D; Diana Jakubíková, II.D (ilustrácie); Marek Jakube, II.C; Filip Sedlár, II.B; Nela Šmatláková, II.A; Filip Gono, I.D, Alexandra Mihaliková, II.OG; Nina Višenková, II.OG a naši externí redaktori

O nás

História časopisu

História školského časopisu na našej škole  siaha až do šesťdesiatych rokov.  Od vydania prvého čísla v roku 1965 pod názvom My o nás sa menil názov, formát z A 4 na A 5, počet čísel a výtlačkov jednotlivých vydaní a, čo je samozrejmé, zloženie redakčnej rady a mená prispievateľov.    
Pod názvom MY O NÁS vychádzal od roku 1965 -1969, na názov REFLEX sa zmenil od roku 1969 a REFLEXIA bola v obehu v rokoch 2000 - 2012. Názov REFLEXIA symbolizoval úvahu, novú myšlienku, rozvoj intelektu a myslenia. 
Od roku 2013 vychádza časopis ako GYMPLÁK v printovej i internetovej podobe www.gymplak.sk a od roku 2019 vo vynovenom dizajne na webovej stránke školy www.gymtop.edupage.org či instagrame (instagram@gymplak.to).    
Časopis informoval a aj naďalej informuje o úspechoch žiakov, zaujímavých akciách, významných výročiach, ponúka rozhovory s učiteľmi aj žiakmi, ankety, obľúbené boli a aj sú hlavolamy, kreslené vtipy, kvízy, tajničky. V určitom období časopis dopĺňala príloha REVUE ARCHIMEDES, ktorá sprístupnila žiakom matematiku. Uvádza aj žiacke literárne prvotiny, či už prozaické, alebo básnické, ktoré ako v minulosti, tak aj dnes obohacujú každé nové číslo časopisu a dávajú mu nový, poetický rozmer.
Grafickú úpravu robili  a aj robia žiaci našej školy.
Chceli by sme, aby sa stránky stále zapĺňali rozmanitými príspevkami od nás žiakov pre vás a pre všetkých podporovateľov tejto tvorivej činnosti v jeho novej podobe s názvom GYMPLÁK.