O Pasci na myši Agathy Christie ...a pridružených záhadách

(...krátky, skoro detektívny exkurz do tajomných zákutí Literárneho Zvolena 2018)

„Na šrot rozbitá hmla sa dotieravo plazí popri obrubníkoch. Októbrovo hrdzavé vyzimené koruny stromov za špinavými oknami autobusu očakávajú dnes bitku ďalšieho z početných pľuhavých dažďov a cestujúci sú namrzenejší ako inokedy...“

Nie. Takto brakovo to ozaj nejde...Nešlo.   Strih. Autobus ide z Veľkého Krtíša do Zvolena. Cestujúci v krátkych rukávoch sú rozvravení, chichocú sa do mobilov a s plánmi na víkend bezohľadne nadšene oboznamujú kompletnú tlačenicu v prímestskej linke. Vonku je tak pekne, až to bolí a potí sa, lebo väčšina to zle tipla na zimný kabát a čižmy. Kto by to bol na koniec októbra povedal, že sa takto opekní svet. Okrem vakov na kolenách nás hrejú i trápia (lebo sú ťažké, to sme sa chceli len nepriamo pochváliť...:-D) ocenenia zo Škultétyho rečňovaniek, ktoré sme práve prebrali a cestujú s nami po...

...pozor, prvá záhada.

Literárny Zvolen 2018, Zvolen, 26.10.2018 – 27.10.2018.
Sprievodný program: Divadlo JGT vo Zvolene, 18.00 hod.
Slávnostné vyhodnotenie:  Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene, 9.00 hod.

Poznáme miesto, dátum i čas, dokedy je potrebné sa ubytovať na internáte. Osoby a obsadenie. Zo desať akýchsi literárne činných elementov, pozvaných a...

...pozor, druhá záhada.

Kto je kto? Kto bude ocenený a kto len účastník?
Prv než padne sedemnásta hodina, opáčime miestnu cukráreň, vymetieme zopár obchodov, kúpime magnetku a nafotíme dve selfie vonku a dvadsaťšesť v gýčovom bare s námorníckym pozadím. Z horúcej broskyne sa vykľuje marhuľa, ale barmanke odpúšťame, k bielym morským motívom pobreží na ich tapetách by neladila ani tá prvá. O pár eur ľahší sa tešíme preplácaniu cestovného aj stravného vo vestibule intráku a s nostalgickými spomienkami na... Nie, na intráku som nikdy nebývala. Dosiaľ.
Internát sa zapĺňa neznámymi ako onen penzión v detektívke, na ktorú sme boli pozvaní...

...bez záhady.

Premiéra divadelného predstavenia na motívy príbehu Agathy Christie Pasca na myši v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene o 18,00 ako súčasť ocenenia pre nás, literátov. Vďaka.
Máme lístky presne v epicentre prvého radu a vidíme nielen pod sukne protagonistiek, ale najmä kvalitne spracovanú divadelnú hru. Okrem toho, že nás požiadali o vypnutie mobilných telefónov, tak žiadali, aby sme taktne mlčali o tom, kto je vrah. Čiže...dovi, dopo. Stojí to za to, urobiť si výjazd do Zvolena, do ich divadla a pokúsiť sa zhruba na začiatku druhého dejstva uhádnuť, ako to celé skončí. Nám sa to podarilo (opäť samochvála). Ale, no tak, hádam nechcete podvádzať a gúgliť si to... Trochu úcty ku klasike, prosím.  Síce už nezažijete pozvanie na VIP recepciu a rauty po premiére ako my, ale hádam sa do divadla nechodievate najesť?!  Áno, boli sme tam, jedli, pili, debatovali.   Áno, boli sme tam, jedli, pili, debatovali.

...záhada číslo tri.

Prečo Zvolen nemá dostatočnú kapacitu podnikov, ak sa chce ísť v piatok večer zabaviť väčšia partia ľudí? Naozaj sme prepochodovali celé námestie. A skončili podľa ďalšej klasiky, tentokrát s Elánom, bez elánu. „Stáli sme tam asi trinásti, kričali sme, Čaba, neblázni...!“ Vážne. Z každého jedného otvoreného podniku nás vypoklonkovali, že nás je priveľa. Hold, Zvolen je komorné mestečko... A my sme komorne zakotvili na intráku. Podaktorí. O niektorých nepísali večerné, nočné a ani ranné správy.

...bez záhady. Pssst...

Ráno sme vytiahli z miestneho vestibulového kávomatu, čo sa dalo a prášili do knižnice.
Spoluorganizátor podujatia: Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Podujatie podporené Fondom na podporu umenia, NOCkou, LICkou aj samotným mestom Zvolen. Ľaľa, hody. Občerstvenie, chlebíčky, koláče, pagáče, propagačné materiály...čo hrdlo a brucho a duša ráči. Odpúšťame mestu tie podniky.    Rozbory v duchu klasiky. Nie, žiadne siahodlhé kázne na tému Utrpenie mladého (starého) poeta (prozaika), skôr rozhovory vo viac-menej priateľskom duchu na motívy zaslaných a hodnotených prác. Za vrchom stola dva členovia poroty Soňa Uriková na level prózy a Ján Petrík za poéziu, plus čestný hosť Ondrej Kalamár.Vladimír Balla a Daniel Hevier posielajú srdečné pozdravy... k želaniam sa pripája... pripíja čajom, podľa farby šálky. Ja som mala zelený.

...finále.

Nové postavy v deji. Lúštenie záhad. Konečný verdikt.
Rozlúštenie nájdete na strane...
Vo výsledkovej listine.

Literárny Zvolen 2018