V dobrej divadelnej spoločnosti

Návšteva divadelného predstavenia patrí ku každoročným tradične organizovaným podujatiam  našej školy a teší sa veľkému záujmu zo strany žiakov. Keďže pedagógovia predmetovej komisie slovenského jazyka a literatúry majú niekoľkoročnú ústretovú spoluprácu a dobré skúsenosti s neďalekým divadlom v Nitre, prijali ponuku októbrového programového listu Divadla Andreja Bagara s dopoludňajším predstavením románovej predlohy Honoré de Balzaca Otec Goriot, ktoré je veľmi vhodným titulom v rámci povinnej literatúry pre žiakov druhého ročníka a 16.10.2018 sa v počte 96 divadelne nadšených žiakov s pedagogickým sprievodom (Mgr. Miriam Marková, Mgr. Zuzana Vilinová, Mgr. Zuzana Martišková a Mgr. Helena Činčurová) vydali autobusom na umelecké spoznávanie literatúry formou javiskového jazyka do mesta pod Zoborom.                                                                    
Ponúkame čitateľom pohľad jednej zo žiačok, ktorá sa odbornej exkurzie zúčastnila, doplnený o edukatívne informácie, ktoré sa vám, žiakom, určite zídu.
Mgr. Miriam Marková
 

Kto to vlastne Balzac bol?

Honoré de Balzac sa zapísal do dejín literatúry ako prenikavý analytik spoločenského života. Honoré de Balzac, francúzsky spisovateľ, písal z prostredia francúzskej spoločnosti. Narodil sa v roku 1799 v Tours. Začal študovať právo a nadchol sa aj pre filozofiu. Jeho prvým pokusom bola nevydarená veršovaná tragédia Cromwell. Skúsil iný žáner a tým bol román. Celý jeho život sa snažil dostať do aristokratickej spoločnosti, z toho vyplývali aj jeho finančné problémy. Ani po štyroch rokoch neprichádzal úspech a uznanie v literárnych kruhoch, a tak sa pustil do podnikania. Kúpil tlačiareň, kde získal mnoho známostí medzi nakladateľmi, kníhkupcami a spisovateľmi. Finančné problémy sa snažil vyriešiť intenzívnym písaním. Nadobudol slušný majetok, o ktorý však dokázal prísť rýchlejšie, ako si dokázal predstaviť.
  

Tvorivý spisovateľ 

1829 bol jeho šťastný rok, pretože sa mu podarilo vydať prvé úspešné dielo. Odvtedy pod jeho rukami vznikali ďalšie a navyše neuveriteľnou rýchlosťou. Počas nasledujúcich dvadsiatich rokov vydal okolo 90 románov a noviel, 30 poviedok a 5 divadelných hier. Stále sa však neúprosne snažil nachádzať nové spôsoby ako zbohatnúť. Balzac vo svojich dielach tvoril vlastný svet, kde postavy prechádzali z románu do románu. V Otcovi Goriotovi sa tak objavujú postavy, ktoré sú jeho čitateľom dobre známe. Román Otec Goriot bol súčasťou Štúdie mravov. Spoločne so Štúdiami filozofickými a Štúdiami analytickými tvorili jeden organizovaný celok, ktorý bol kópiou celej spoločnosti a poznáme ho pod názvom Ľudská komédia. V marci 1850 sa Honoré oženil. Tri mesiace nato zomrel vo veku 51 rokov.    

Románový Otec Goriot v divadelnom šate 

V Otcovi Goriotovi zobrazil silu otcovskej lásky, ktorá nepozná hranice. Goriot obetoval všetko svojim dcéram a tomu, aby im zabezpečil šťastný a bezstarostný život.  Lásky sa mu však späť nedostáva. Umiera chudobný a opustený. Aj keď pri ňom až do jeho posledného výdychu stál Eugen de Rastignac, milenec jednej jeho z dcér, divadelné predstavenie nám ukázalo krutosť šľachtickej spoločnosti a obrovské rozdiely jednotlivých spoločenských vrstiev tej doby. Balzac tieto rozdiely dokonalo zobrazil na jednotlivých poschodiach penziónu pani Vauquerovej. Boli to časy, kedy sa moc a majetky získavali podvodmi a cez posteľ.  

Zaslúžený potlesk na záver 

Skvelé spracovanie hry sme si boli pozrieť v divadle Andreja Bagara v Nitre. Známi herci podali naozaj úžasné výkony a divákov tak dokázali vtiahnuť do deja. Obrovský a nekončiaci sa potlesk na konci naozaj svedčil o kvalite divadelného spracovania románu.
 

Nela Šmatláková, II.A
Foto: Mgr. Miriam Marková         
         Mgr. Zuzana Martišková 

S anketovými otázkami medzi žiakmi 

Spätná väzba je vždy dôležitá. Preto sme sa opýtali niekoľko otázok, ktoré bližšie zhodnotia divadelné predstavenie v priestoroch DAB v Nitre. 

Anketové otázky zneli:
1. Ktorý herecký výkon resp. aká postava vás zaujala najviac?
2. Čím vás upútala scéna, kulisy?
3. A čo kostýmy?
4. Na záver, ako hodnotíte divadelné spracovanie románovej predlohy? 




1. Ktorý herecký výkon resp. aká postava  vás zaujala najviac?    
Najviac sa mi páčila zrejme postava pani de Restaud, na ktorej som sa aj celkom často zabával. Myslím, že práve ona najlepšie priblížila nám divákom, ako v tej dobe vyzeral život Francúzov, ktorí si išli ctižiadostivo za svojím a nič im nebolo sväté.


 2. Čím vás upútala scéna, kulisy?
Kulisy sa počas predstavenia striedali viackrát, zaujímavo pôsobila najmä kulisa znázorňujúca operu (divadlo). Veľmi pekné boli takisto aj obrovské obrazy, ktoré sa na scéne objavovali. 


3. A čo kostýmy?
Kostýmy výborne dotvárali a vhodne zapadali do doby, v ktorej sa príbeh odohrával. Ženské i mužské kostýmy boli do detailov premyslené.


4. Na záver, ako hodnotíte divadelné spracovanie románovej predlohy?
Nitrianske divadlo spolu s rodinou navštevujeme pomerne často, preto som aj väčšinu hercov poznal. Osobne mi trochu prekážala dĺžka predstavenia, keďže isté pasáže mi neprišli zaujímavé. Avšak Otec Goriot je veľmi komplikované dielo a teda dĺžka bola zrejme nevyhnutná. Z predstavenia znázorňujúceho pomery vo francúzskej spoločnosti v nie tak dávnej minulosti vyplýva myšlienka, nad ktorou by sa mal každý zamyslieť.

Žiaci II.A