Z denníka lyžiara

Každý ho pozná, skoro každý si ním prešiel alebo minimálne o ňom počul z rozprávania iných. Lyžiarsky výcvik alebo v súčasnej terminológii kurz. Aj mne sa zapísal do života veľkými písmenami. Poznačila som si ich do denníka a teraz máte príležitosť doň nahliadnuť.

Deň prvý. 7. marec 2022

Budíček 06.15. Začína typicky netypické ráno. Určite každý z vás vie, čo sa deje pred odchodom na tak významné podujatie, akým je lyžiarsky. Stres, chaos... mám všetko zbalené? Ranná hygiena nesmie chýbať, ešteže, lebo by som na lyžiarskom bola bez zubnej kefky. Kufor, lyže a prilba sa s pomocou môjho tatina ocitli v kufri nášho auta. Všetko pripravené na cestu do Topoľčian, odkiaľ nás lyžiarsky autobus odvezie priamo na Donovaly. Z parkoviska do penziónu a švihom na svah! Rozdelenie do skupín byť musí... A potom už len večer na izbe a ...oslava. Narodeniny v horách sme ešte nezažili a spolužiačka Laura určite tiež nie.

Deň druhý.  8.marec 2022

07.00 budík.  Raňajky a potom ... dôležité je, vhodne sa obliecť na svah, obuť do lyžiarok, vytiahnuť lyže a rozdelení do skupín nasledovať učiteľov na kopce. Smer najstrmší svah Novej hole. Prvé a druhé skupiny lyžiarov to predsa musia zvládnuť. Sú predsa gymnazisti. Rovnako ako lyžiari tretej, štvrtej skupiny a snowboardisti, aj keď tí už na menej náročnej zjazdovke. Prvé celodenné lyžovanie za nami. Najazdených 30 km. Úctyhodné číslo.

Deň tretí. 9.marec 2022

Tretí deň na svahu. Ráno kopírovalo predchádzajúci deň, ale lyžiarsky program bol iný. Novú hoľu zavreli pre nepriaznivé počasie a  silný vietor. Zachránilo nás Záhradište.  Ale len doobeda. Po výdatnom obede chvíľka oddychu a potom zmena ... prechádzka Donovalmi. Odtiaľ sú tie zaujímavé zábery na fotkách. Večer prebehlo zhrnutie dňa ako každý deň a naše unavené nohy privítali možnosť ísť do bazéna. Voda blahodarne pôsobila na každý centimeter tela. Niektorí relaxovali pri bowlingu, biliarde alebo na izbách. Večierka o 23.00 hod. musela byť dodržaná.

Deň štvrtý. 10.marec 2022

Dni sú čím ďalej, tým viac ťažšie po náročných kilometroch na zjazdovkách. Dnes nám počasie prialo. Lyžovanie sme si spríjemnili buchtami a horúcou čokoládou z bufetu na svahu. Cesta cez les sa nezaobišla bez pádov a smiechu. Popoludňajšie lyžovanie si niektorí spestrili opaľovaním na vysokohorskom slniečku, iní využili posledné chvíle na lyžovanie s maximálnym výkonom. Po večeri už len ľubovoľný program a v rámci neho aj zbalenie batožiny a príprava kufrov na cestu domov.

Deň piaty. 11. marec 2022

Tento krásny, spoločne prežitý čas na lyžiarskych svahoch ubehol naozaj rýchlo. Batožina uložená v spoločenskej miestnosti čakala na chvíľu, keď ju naši chalani naložia do auta a potom autobusov, ktoré nás, spiacich a duchom neprítomných, dovezú na konečnú, topoľčiansku autobusovú stanicu. Na nej spolu s nami vystúpili aj naše spomienky a dojmy z lyžiarskeho týždňa, ktoré sme išli domov dosnívať.

Denník zaznamenala Zdenka Fusková, II.B, okrem nej v ňom figurujú aj lyžiari z II.B, Adriána Chudá, Timea Pokusová, Laura Grmanová, Adela Cibulová, z I.C Dominik Rosa  a Martin Barát a zo VI.OG Šimon Kováč.

Foto: Zdenka Fusková, II.B a Mgr. Katarína Bakičová