Agility očami štvrtáčky

Natália Marková je žiačkou IV.C. Charakterizuje ju nesmierne ústretový a nadšený vzťah k psíkom, ktorý pretavila do netradičného športu. Agility. 

Venuješ sa športu, ktorý vyžaduje nesmiernu trpezlivosť, húževnatosť, sústredenosť a v neposlednom rade hlavne intenzívny vzťah k psíkom. Ako sa to všetko začalo a aká je práca so psíkmi?
Kynológii ako takej som sa začala venovať s mojím prvým psom Berrym v roku 2011. Začalo to nevinným základným výcvikom poslušnosti a potom som tomu prepadla úplne

 Kedy si sa rozhodla súťažne pretekať v disciplíne agility, aké sú pravidlá tohto psieho športu a ktoré úspechy si ceníš najviac?
Od roku 2015 som začala pretekať v športe agility. Podstata tohto športu je tá, že sa so psom snažíte zabehnúť parkúr s cca dvadsiatimi prekážkami (tunel, kladina, skokové prekážky, slalom...) pokiaľ možno bez chýb a v čo najlepšom čase. Neskôr sme sa poctivým tréningom vypracovali na podujatia ako Majstrovstvá Slovenska či Majstrovstvá Európy juniorov. 

 Vieme, že máš už dvoch psíkov. Ako sa darí tomu mladšiemu z nich, respektíve mladšej, keďže je to fenka, Flow?
S príchodom druhého psa Flow som sa začala venovať aj iným športom ako dogdancing, nosework a obedience, v ktorých sme tiež pomerne úspešní. V agility sa nám aj napriek jej mladému veku podarilo vybojovať titul I. vicemajster Slovenska v družstvách
 
Čo by si poradila tým, ktorí by sa chceli oblasti agility a práci so psíkmi realizovať?
Vďaka každodennému tréningu so psom sa dá dosiahnuť naozaj veľa. Stačí len vedieť, čo chcete naučiť, pozitívna motivácia a, samozrejme, veľa piškotiek.  
A  ešte malé literárne zamyslenie ...

Ľudia, ktorí tvrdia, že psie športy nie sú športmi v pravom slova zmysle, asi nikdy neskúšali zabehnúť dráhu plnú zákrut a prudkých zmien smeru v čo najkratšom čase. Ani nikdy nerobili rôzne tanečné kreácie a zároveň nehádzali disk tak, aby ho bol pes schopný chytiť a stavím sa, že nikdy nemuseli udržať na rukáve 50 kg zviera, rútiace sa plnou rýchlosťou vpred.... Psie športy sú športy ako každé iné. Plné námahy a emócií. No aj napriek tomu majú v sebe niečo jedinečné a úchvatné, vďaka čomu sa odlišujú od všetkých ostatných športov.  Pretože v žiadnom inom športe sa nemusíš dorozumievať s nemým zvieraťom, ktoré aj napriek tomu, že ti nerozumie ani slovo, snaží sa spraviť všetko, čo je v jeho silách, len aby ti urobilo radosť. A aj napriek tomu, že nehovorí naším jazykom, chápe každú tvoju myšlienku a zdieľa všetky tvoje pocity tak, ako to nikto iný nedokáže. Riadi sa každým tvojím gestom a rozumiete si aj bez slov. Psie športy nesú v sebe obrovské čaro, no zároveň sú omnoho náročnejšie. Tam, kde inde svojmu spoluhráčovi povieš, čo si myslíš, čo by mal zmeniť, tak v psích športoch to musíš dokázať bez slov. A vyburcovať svojho parťáka, aby robil veci „lepšie“ tak, aby to nemusel ... aby to CHCEL ....               

Alžbeta Marková, IV.OG
Foto: archív  Natálie Markovej