Americká skúsenosť

Každý z nás aspoň raz v živote chcel zažiť ten pocit, aké je to žiť niekde inde. Našej žiačke, Lucii Čanigovej zo IV. D triedy, sa tento sen splnil. A to nie len tak hocikde, ale v samotných Spojených štátoch amerických. A my sme jej položili niekoľko otázok, aby sa o svoje zážitky mohla podeliť aj s vami. 

Prečo si sa rozhodla pre zahraničný pobyt? A prečo práve Amerika? 

Už odmalička som veľmi túžila navštíviť Ameriku. Keď som vyrastala, nevedela som o tom, že existuje možnosť študovať v Amerike počas strednej školy, a keď som to zistila, hneď som vedela, že by som to rada skúsila. Najväčšou inšpiráciou však pre mňa bola moja staršia sestra, ktorá taktiež absolvovala 3. ročník v USA a veľmi sa jej to páčilo.  

Veľa ľudí sa určite pýta, kde si bývala a u koho? 

Bývala som v hosťovskej rodine v štáte Arkansas, v meste Bentonville. Nie je to veľmi  známy štát, no mne sa tam páčilo a odteraz to už stále bude môj druhý domov. 

Máš pocit, že si sa zlepšila v angličtine? 

Určite áno. Byť takmer rok z každej strany obklopená iba angličtinou alebo hocijakým cudzím jazykom je asi jedna z najlepších metód, ako sa ten cudzí jazyk naučiť. Každý, kto by takýto pobyt absolvoval, by sa v angličtine určite zlepšil.  

Pociťuješ nejaký rozdiel medzi školstvom u nás a v USA? 

V školstve u nás a v USA je veľmi veľký rozdiel. Celý školský systém je úplne odlišný už asi od škôlky. No čo sa týka strednej školy, jedným z najväčších rozdielov je to, že tam nemáš len jednu triedu a spolužiakov, ale na každej hodine si s inými ľuďmi. Taktiež veľkým rozdielom je, že svoj rozvrh si vytvárajú vždy pred začiatkom školského roka žiaci podľa svojich záujmov, no samozrejme musia splniť určité kritériá na to, aby mohli zmaturovať. U nás v škole sme mali hodiny dlhé 90 minút, no v každom štáte je to inak a podobne je to aj so zameraním jednotlivých hodín. Boli praktickejšie, nesústreďovali sa len na písanie poznámok. Robili sme veľa referátov, projektov, pracovali sme v skupinách a veľa vecí, o ktorých sme sa učili, sme potom na hodine  aj v praxi skúšali. 

Čo ti to dalo do života? 

Naučila som sa, ako sa adaptovať na úplne iný spôsob života a dozvedela som sa veľa o kultúre v Amerike. Taktiež si myslím, že ma to pripravilo na stav byť viac odolnejšia voči stresovým situáciám, keďže tam som ich hlavne prvé mesiace zažívala na dennom poriadku. Stala som sa samostatnejšou a menej závislou na druhých ľuďoch. No a samozrejme som získala druhú rodinu, spoznala veľa nových kamarátov z rôznych krajín a taktiež som aj navštívila veľa nových miest. 

 Vieš si predstaviť prežiť  život v USA? 

Momentálne si neviem predstaviť, že by som raz odišla do USA a prežila tam celý svoj život, ale určite by som sa tam chcela vrátiť, či už znovu na študijný pobyt v rámci vysokej školy, alebo pár rokov tam pracovať. Jeden však nikdy nevie a stať sa môže všeličo.  

Zhovárala sa: Sofia Zavacká, IV.D
Foto: Archív Lucie Čanigovej