Mám rád poznávanie nových vecí a básne ukryté v poletovaní lastovičiek...

· maturant, ogečkar, chemik, filozof, blázon do vedy a umenia
· Šimon Krošlák
· túto tajomnú  a takmer všadeprítomnú entitu si zobral na paškál náš príležitostný redaktor  Samuel Fábry    z VIII.OG

Ahoj, Šimon, v úvode by si sa nám mal v skratke predstaviť, povedať niečo o sebe.


Ahoj, Samo, takže volám sa Šimon Krošlák, mám 19 rokov, pochádzam z malebnej viesky na východnom brehu rieky Nitry zvanej Čeľadince. Tento rok maturujem, klasická kombinácia budúceho medika: slovenčina, angličtina, biológia, chémia + na spestrenie nemčina. 

 

Aby sme ťa lepšie spoznali, mohol by si nám povedať zopár vecí, ktoré máš rád a ktoré naopak rád nemáš ?

Zelený čaj, kapustnicu, poéziu, decentnú krásu - tichú a pokornú, lesy lúky. Divadlo, hádanky, poznávanie nových vecí a básne ukryté v poletovaní lastovičiek. Určite neocením plnenú papriku, klišé a pokrytectvo, nízke zárubne, zrkadlá a fotoaparáty. 

 

Na gymnáziu sa okrem vynikajúcich študijných výsledkov prezentuješ aj úspešným reprezentovaním školy v mnohých súťažiach, môžeš nám vymenovať niektoré z nich a povedať nám, v čom uvedené súťaže obohatili tvoj život?

Ja som z tých, čo sa dajú nahovoriť na čokoľvek. Na druhej strane je pozitívne to, že sa človek stále učí, získava skúsenosti, uvidí  aké-také súvislosti. Naj asi bola Letná škola chémie, aj keď to nebola súťaž (už som ju spomínal v minulom čísle Gympláka), samozrejme, olympiády - biológia, chémia, a Mladý prekladateľ, to je každý rok výzva. Ale nedá sa povedať, že by išlo o to dokázať si, že človek je najlepší, oveľa viac je to o pokore, o tom, že stále je priestor na zlepšenie a, samozrejme, o kamarátstvach. 

 

Aké najlepšie umiestnenie/a si dosiahol?

Nič, čo by stálo za reč. 1. miesto na kraji z biológie, úspešne som riešil krajské kolo z chémie, prekladateľstvo (súťaž Mladý prekladateľ, pozn, redakcie) postupne tretie miesto nemčina, prvé angličtina a z každého po cene  poroty. 

Taktiež píšeš články do Gympláka. Vieš našim čitateľom povedať prečo?


Mám rád umenie, ktoré je spojené so slovom, či už sú to banálne slovné hračky alebo zložité logické argumenty. Rád so slovom pracujem, baví ma tvoriť a písať, aj patetické básne, za ktoré sa hanbím, aj články do časopisu. Rád píšem (ako ste si už asi všimli) nie veľmi vážnym štýlom, snažím sa na jednej strane podať informácie o niečom nevšednom  a zároveň zaujať a prinajlepšom aj pobaviť čitateľa. 

 

Ako tráviš svoj voľný čas? Aké máš koníčky?

Mám rád prírodu, cestnú cyklistiku v miernom rozsahu. Počúvam hudbu. Kryl. Nohavica. Ako hudobne hluchý človek ocením hlavne text. Čítam vlastne všetko, začínajúc inzertným týždenníkom a ovocinárskou literatúrou končiac, ale predsa majú v mojom srdci niektoré knihy špeciálne miesto, napríklad Egypťan Sinuhe, 451° Fahrenheita alebo Malý princ. Taktiež rád cestujem a priveľa rozmýšľam. 

 

Ďakujem ti za pútavé odpovede. Chcel by si našim čitateľom niečo odkázať? 

Na záver by som si požičal myšlienku od pána Friedricha Wilhelma Nietzcheho: „Veľa o sebe rozprávať môže byť aj prostriedkom, ako sa dobre skryť.“ 

 

Foto: Lucia Rzepecká, VIII.OG