Na káve so Sebastiánom Adamcom

- tretiak nášho gymnázia,
- úspešný, profesionálny tanečník hip-hopu, new school a urban štýlu
- člen Phantoms crew
- učiteľ tanca v NDance company

Prečo si si vybral práve tanec a čo ťa na začiatku postrčilo?

Každý chalan ako malý skúsil futbal, no mňa to po nejakom čase prestalo baviť. Hľadal som ďalej až do školského karnevalu, kde som šiel za Michaela Jacksona a tancoval po prvýkrát v živote. Všetci boli ohromení a ja som sa cítil úžasne. Hneď na to som našiel prvú tanečnú školu v Nitre a začalo to 9 ročné tanečné bláznovstvo.

Čo je to  Phantoms crew a ako si sa k tejto skupine dostal?

Je to jedna z najznámejších slovenských tanečných skupín, ktorá funguje už 10 rokov a zúčastňuje sa na veľmi prestížnych akciách nielen na Slovensku, ale aj medzinárodne ako sú Československo má talent, Poľsko má talent, World of dance v Nemecku a tak ďalej. Noro Grofčík je zakladateľ tejto skupiny ako aj zakladateľ N-dance company, ktorý ma pred 2 rokmi oslovil, aby som dotvoril túto 5 člennú zostavu a oživil novým talentom. Odvtedy spolu vystupujeme a zabávame sa tancom.

Spomínaš si na svoju prvú súťaž alebo vystúpenie? Aké to pre teba bolo a aké to je teraz?

Moje prvé vystúpenie bolo, keď som sa ako dieťa v kultúrnom dome ukázal na Dni matiek. Už vtedy som si robil vlastné choreografie a zabával som dedinské publikum. Nervozita, stres a zodpovednosť , je to stále to isté, ale už mám väčšie skúsenosti a viem, ako to mám na pódiu zvládať a prezentovať celý kruh choreografie. Ten pocit pred vystúpením je však stále rovnaký.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech a zároveň ktoré sú tvoje najväčšie zážitky z tanca?

Veľkým úspechom pre mňa bolo to, že už ako 16-ročný som mal možnosť začať tancovať profesionálne, čo mi otvorilo dvere k širším možnostiam a obzorom. Ako sú napríklad Majstrovstvá sveta na súťaži Dancestar v Poreči, kde som sa umiestnil na 3.,2. a 1. mieste a kvalifikoval som sa aj prvý. Minulý rok sme boli súčasťou Gala Night v Chorvátsku, kde sme vystupovali ako jedna z 20 top choreografií z celého sveta pred 7000 ľuďmi. Keďže tanečníci sú veľmi spontánni ľudia, tak zážitkov mám mnoho. Hlavne čo sa týka táborov a natáčania videoklipov.

Ako ťa tanec za tých 9 rokov ovplyvnil. Je to viac ako len hobby?

Určite áno. Je to životný štýl, súvisí s tým oblečenie, hudba, správanie a vôbec takmer všetko. Na to, aby niekto dokázal stvárniť ten tanec na 100%, musí to celé cítiť a mať v sebe. Vďaka tancu mám určité sebavedomie a naučil ma veľa vecí chápať v živote. Bez toho by som to nebol ja.

Aké máš plány do budúcnosti, čo je tvojím receptom na úspech a odkazom pre ostatných?

Samozrejme sa chcem stále zlepšovať, najmä s Phantoms a tiež sa chcem venovať aj štúdiu na výške. Určite kľúčové je makať a makať. Tréning je síce náročný a chce to hlavne odhodlanie, nadšenie a trpezlivosť, no všetko ide ako po masle, keď má človek zápal pre svoju záľubu a je ochotný na sebe pracovať. Všetko sa dá zvládnuť a nemusí to byť len ohľadom tanca. Sme mladí a dokážeme všetko, čo si zaumienime, ak nemárnime náš čas a dáme do toho všetko, čo v nás je. Oplatí sa to.

Tancovať môže každý! Skúsiš to tiež?
Instagram: sebo_adamec

Zhováral sa: Marek Jakube, II.C