Takže, Jeff, vedel by si priblížiť našim gymplákom aktuálnu situáciu s vírusom Covid-19 vo Švajčiarsku?
Nuž, asi by som začal tým, že keď sme počuli v správach o nejakom víruse Covid-19, ktorý vyčíňal na Ďalekom východe, nikto z nás si ani na moment nepomyslel, že prekročí hranice tejto malej krajinky a že aj nám bude komplikovať každý deň. Ale je ironické, že nám netrvalo veľmi dlho predstaviť si to, pretože o pár mesiacov prišiel deň, keď nám tento nevítaný hosť zaklopal na dvere. Netrvalo to dlho, pretože Švajčiarsko spolupracuje s ázijským trhom. Ako najlepšie príklady by som uviedol hodinársky a farmaceutický priemysel. A taktiež je to pre to, že u nás pracuje veľa ľudí zo zahraničia, čo taktiež dopomohlo zvyšovaniu počtu nakazených. Keď sme pred pár rokmi počuli v správach o víruse SARS-CoV-2, hovorilo sa vtedy o epidémii, ktorá sa tiež veľmi rýchlo zmenila na pandémiu, pretože nikoho nenapadol takýto scenár, čiže nikto nebol na to pripravený. A ani teraz.
Ako som vysvetlil, krajina funguje hlavne vďaka zahraničnej politike a zahraničnému obchodu, čiže štát sa nakoniec rozhodol uzavrieť všetky hranice, ale aj vyhlásil povinnú karanténu na dve týždne, čo smerovalo k obrovskej ekonomickej katastrofe. Bohužiaľ, veľa tovární, reštaurácií a živnostníkov bolo donútených strčiť kľúče do dverí a zamknúť ich nadobro. Keď sa situácia zlepšila, všetci začali opäť fungovať normálne, akoby žiaden korona vírus neexistoval a tu si myslím, že sme sa veľmi popálili. Ľudia navštevovali kúpaliská, bary, nočné kluby, krčmy bez akejkoľvek ochrany, dezinfikovania, žiadne odstupy, v podstate NIČ. Rúška sa u nás zaviedli ako povinná ochrana v obchodoch až od 6.júla 2020.
Ale aby som sa po tomto dlhom monológu dopracoval k položenej otázke: Terajšia situácia je dvakrát horšia, ako doposiaľ bola (ale to asi všade na svete) a tentokrát nemôžu opäť všetko pozatvárať, je to finančne namáhavé, takže nakoniec sa stali rúška povinné kdekoľvek v exteriéri, no pochybujem, že to bude stačiť. A čo sa týka počtu infikovaných za jeden deň, tak pred pár dňami sme prekročili číslo 9000 (aktualizované k novembru 2020).
Myslíš, že štát pristupuje k aktuálnemu problému zodpovedne?
Vyzerá to, že krajina sa snaží reagovať čo najlepšie a čo najrýchlejšie ako dokáže, ale neboli to dobré riešenia a ostatné krajiny boli viac zorganizované. Zdá sa mi, že krajina často nevie, ako má reagovať na túto druhú vlnu korona vírusu, pretože teraz, ak by všetko opäť zavreli, bolo by to veľmi drahé, mnoho firiem by skrachovalo, ale taktiež sa nemôžu k tomu postaviť pasívne. Momentálne pretrvávajú snahy prízvukovať pravidlá hygieny, odstupu a aby sa ľudia navzájom chránili.
Sleduješ aj situáciu s koronavírusom v iných krajinách?
Čo som teda počul, myslím si, že na Slovensku ste zvládali prvú vlnu ohromne. No potom sa štát popálil tak ako my.
Mal by si nejaký návrh na zlepšenie tejto situácie vo vašej krajine?
Myslím, že nie. Iba dúfam, že ľudia budú dostatočne inteligentní a budú dodržiavať opatrenia a budú opatrní, ale, bohužiaľ, začínam o tom pochybovať.
Tým máš na mysli, že by sa mohol vyskytnúť aj scenár, že Covid-19 sa stane súčasťou života ako chrípka?
To zase nie. Verím, že ľudia si uvedomujú, že to nie je chrípka a že sa nikdy tento scenár nevyskytne. Popasujme sa s tým a nech nám sama príroda pomôže dať veci do normálu.