Nevítaný korona hosť zaklopal na dvere

Ilustrácia: Alžbeta Marková, VI.OG

Všetci prechádzame zrejme jedným z najťažších období našich životov. Študujeme on-line, priestory v domácnosti sa nám stali známejšie než kedykoľvek predtým a o chodení do kina s priateľmi sa nám nejedenkrát prisnilo. Už aj tá veselá nálada je u mnohých na bode mrazu. No popri tom všetkom som si hovorila, ako to asi prežívajú iné krajiny? Majú veci pod kontrolou alebo tam vypukol ešte väčší chaos ako u nás, na malom Slovensku? Je koronavírus skutočne nebezpečný alebo je to iba chrípka, ako hovoria niektorí občania? S týmito a ďalšími otázkami som sa rozhodla obrátiť na môjho dlhoročného priateľa Jeffa, ktorý žije od narodenia vo Švajčiarsku, sám si prešiel vírusom Covid- 19 a chcel sa so svojou skúsenosťou podeliť  s nami. 

Takže, Jeff, vedel by si priblížiť našim gymplákom aktuálnu situáciu s vírusom Covid-19 vo Švajčiarsku? 

Nuž, asi by som začal tým, že keď sme počuli v správach o nejakom víruse Covid-19, ktorý vyčíňal na Ďalekom východe, nikto z nás si ani na moment nepomyslel, že prekročí hranice tejto malej krajinky a že aj nám bude komplikovať každý deň. Ale je ironické, že nám netrvalo veľmi dlho predstaviť si to, pretože o pár mesiacov prišiel deň, keď nám tento nevítaný hosť zaklopal na dvere. Netrvalo to dlho, pretože Švajčiarsko spolupracuje s ázijským trhom. Ako najlepšie príklady by som uviedol hodinársky a farmaceutický priemysel.  A taktiež je to pre to, že u nás pracuje veľa ľudí zo zahraničia, čo taktiež dopomohlo zvyšovaniu počtu nakazených.  Keď sme pred pár rokmi počuli v správach o víruse SARS-CoV-2, hovorilo sa vtedy o epidémii, ktorá sa tiež veľmi rýchlo zmenila na pandémiu, pretože nikoho nenapadol takýto scenár, čiže nikto nebol na to pripravený. A ani teraz.

Ako som vysvetlil, krajina funguje hlavne vďaka zahraničnej politike a zahraničnému obchodu, čiže štát sa nakoniec rozhodol uzavrieť všetky hranice, ale aj vyhlásil povinnú karanténu na dve týždne, čo smerovalo k obrovskej ekonomickej katastrofe. Bohužiaľ, veľa tovární, reštaurácií a živnostníkov bolo donútených strčiť kľúče do dverí a zamknúť ich nadobro. Keď sa situácia zlepšila,  všetci začali opäť fungovať normálne, akoby žiaden korona vírus neexistoval a tu si myslím, že sme sa veľmi popálili. Ľudia navštevovali kúpaliská, bary, nočné kluby, krčmy bez akejkoľvek ochrany, dezinfikovania,  žiadne odstupy, v podstate NIČ. Rúška sa u nás zaviedli ako povinná ochrana v obchodoch až od 6.júla 2020. 

Ale aby som sa po tomto dlhom monológu dopracoval k položenej otázke: Terajšia situácia je dvakrát horšia, ako doposiaľ bola (ale to asi všade na svete) a tentokrát nemôžu opäť všetko pozatvárať, je to finančne namáhavé, takže nakoniec sa stali rúška povinné kdekoľvek v exteriéri, no pochybujem, že to bude stačiť. A čo sa týka počtu infikovaných za jeden deň, tak pred pár dňami sme prekročili číslo 9000 (aktualizované k novembru 2020). 


Myslíš, že štát pristupuje k aktuálnemu problému zodpovedne? 

Vyzerá to, že krajina sa snaží reagovať čo najlepšie a čo najrýchlejšie ako dokáže, ale neboli to dobré riešenia a ostatné krajiny boli viac zorganizované. Zdá sa mi, že krajina často nevie, ako má reagovať na túto druhú vlnu korona vírusu, pretože teraz, ak by všetko opäť zavreli, bolo by to veľmi drahé, mnoho firiem by skrachovalo, ale taktiež sa nemôžu k tomu postaviť pasívne. Momentálne pretrvávajú snahy prízvukovať pravidlá hygieny, odstupu a aby sa ľudia navzájom chránili.

 

Sleduješ aj situáciu s koronavírusom v iných krajinách?  

Čo som teda počul, myslím si, že na Slovensku ste zvládali prvú vlnu ohromne. No potom sa štát popálil tak ako my.  

 

Mal by si nejaký návrh na zlepšenie tejto situácie vo vašej krajine?

Myslím, že nie.  Iba dúfam, že ľudia budú dostatočne inteligentní a budú dodržiavať opatrenia a budú opatrní, ale, bohužiaľ, začínam o tom pochybovať.

 

Tým máš na mysli, že by sa mohol vyskytnúť aj scenár, že Covid-19 sa stane súčasťou života ako chrípka?

To zase nie. Verím, že ľudia si uvedomujú, že to nie je chrípka a že sa nikdy tento scenár nevyskytne. Popasujme sa s tým a nech nám sama príroda pomôže dať veci do normálu.  

 

Opatrenia, ktoré nájdete vyvesené na každom obchode vo Švajčiarsku.

Bohužiaľ, ani ty si sa nevyhol pozitívnemu testu. Aké symptómy sa prejavili u teba?

No, našťastie (teda, ako sa to vezme) som iba stratil čuch a chuť. Viac sa moje symptómy nezhoršovali, za čo som rád, pretože viem, že niektorí s tým vírusom museli bojovať viac ako ja. Možno raz som mal pocit, že moje svaly stuhli (ako napríklad, keď vykonávate náročnú fyzickú aktivitu).  Strata čuchu a chuti ma nevystrašila, práve naopak, veľmi ma fascinovala, pretože som si nevedel predstaviť, aký je to pocit stratiť čuch a chuť. Tak som s tým začal experimentovať.

 

Aké experimenty máš na mysli?

Skúsil som jedlá a nápoje, ktoré som nemal rád, nechutili mi.  Začal som citrónovou šťavou, ktorou som naplnil polievkovú lyžicu. Väčšinou mám vrásky na čele, keď ochutnám iba kvapku, no s polievkovou lyžicou som nemal žiadny problém. Iba som cítil, ako sa mi sťahujú svaly v ústnej dutine. Dokonca som našiel veľmi štipľavú omáčku, ktorá som mnou ani nepohla. Až mi to prišlo vtipné. Všetko chutí ako čistá voda.

 

Opísal by si nám bližšie, ako funguje izolácia v tvojom dome? Ako prežívaš čas v karanténe? Objavil si nejaké nové koníčky? 

Keďže bývam sám s mamou, ktorej test bol negatívny, zo začiatku som si myslel, že bude nemožné byť v karanténe a nenakaziť ju. Ale dá sa to zvládnuť. Snažil som sa čo najviac času zostávať vo vlastnej izbe a nosil rúško, keď som išiel do kuchyne. Taktiež som všetko dezinfikoval: kľučky, mobil, počítač v pracovni, dokonca aj pohár s kečupom, soľničku, koreničku atď. Možno to vyznie prehnane, ale vďaka tomu mamin test zostal negatívny. Čo sa týka nejakého koníčka, nič som za tých pár dní neobjavil, ale skúsil som veci, na ktoré som nemal čas vďaka mojej zabehnutej rutine. Napriek tomu všetkému zlému som konečne našiel chvíľu na relax. 

Historické centrum kúpeľného mesta Yverdon-les-Bains, ktoré býva cez leto preplnené ľuďmi, bolo počas tvrdého týždenného lockdownu úplne vyprázdnené. 

Vnímaš určité zmeny v spoločnosti? (plusy, mínusy?)

Trápi ma, že ľudia vedia viesť diskusiu iba o korone. Je to asi z toho dôvodu, že nás toto slovo bombarduje v každých správach, na internete a stalo sa veľmi zaužívaným slovom v spoločnosti a mňa už samotná diskusia vyčerpáva.  V týchto mesiacoch sa mi ani raz nestalo, že by som sa s niekým porozprával bez jedinej zmienky o tomto víruse. Taktiež vnímam viac paniky a ľudia sa mi zdajú podráždenejší, čo, samozrejme, chápem. Ale aby som nehovoril iba o tom zlom, viacero ľudí mi naznačuje, že v čase karantény si uvedomili určité situácie v ich životoch, ktoré potrebovali zmeniť. Zlepšili si vzťahy v rodinách, pretože konečne mali na seba čas. Bol by som rád, keby to takýmto spôsobom pomohlo všetkým. 

 

Pomohlo to aj tebe uvedomiť si nejaké skutočnosti?

Určite áno. Viete, keď máte toľko času na premýšľanie, uvedomíte si toho veľa. A som rád, že som  na to prišiel teraz, pretože už by mohlo byť potom neskoro. 

 

Čo plánuješ urobiť ako prvé, keď sa veci dajú do normálnych koľají?

Nič extra. Iba chcem ísť von a nadýchať sa čerstvého vzduchu, nefiltrovaného rúškom. Opäť ísť von s priateľmi a podnikať výlety tak, ako sme to robievali kedysi.

 

Zhovárala sa a z angličtiny preložila Chiara Vaňová, II.C + ilustratívne foto