Som absolventkou topoľčianskeho gymnázia a som na to pyšná

Rozhovor s primátorkou mesta  JUDr. Alexandrou Gieciovou

Žena, ktorá od roku 2018 zastáva najvyššiu pozíciu v samospráve mesta Topoľčany. Vo svojej funkcii nahradila po dvanástich rokoch Ing. Petra Baláža. Jej program bol zameraný na zmeny a zvýšenie efektívnosti komunikácie samosprávy s občanmi mesta. Ako je na tom s plnením cieľov, ktoré si stanovila pri volebnej kampani, ako si spomína na svoje študentské časy a aké sú jej voľno časové aktivity?

V mojej prvej otázke by som sa rada vrátila o niekoľko rokov dozadu. Kde ste vyrastali, chodili na základnú školu a aké bolo vaše detstvo?

Vyrastala som v Topoľčanoch. Prvých osem školských rokov som strávila v Základnej škole na Tribečskej ulici. Na tieto roky veľmi rada spomínam. Bola som usilovná žiačka a vždy som sa venovala organizovaniu podujatí, rada som recitovala a písala. Mala som bezstarostné detstvo ako väčšina mojich spolužiakov, hoci sme nemali toľko možností vzdelávať sa, cestovať a ani takú dostupnosť informácií.

Navštevovali ste aj naše gymnázium, dokonca ste boli súčasťou redakčnej rady vtedajšieho školského časopisu Reflex. Aké máte spomienky na toto obdobie?

Som absolventkou topoľčianskeho gymnázia a som na to pyšná. K písaniu ma to ťahalo od základnej školy, preto bolo pre mňa prirodzené podieľať sa na tvorbe školského časopisu. Dokonca som si podala prihlášku aj na Fakultu žurnalistiky UK v Bratislave a bola som prijatá. V tom čase to bol úspech, pretože prijímali iba zopár žiakov. Zvíťazil však iný sen a padlo rozhodnutie študovať právo. Študentský život na topoľčianskom gymnáziu bol veľmi aktívny. Asi najradšej, okrem svojich pedagógov a spolužiakov, spomínam na organizovanie školských plesov, spoločné letné brigády, keď sme boli dva týždne mimo domu a okrem práce sme utužovali kolektív a tvorili pekné spomienky. Školský rok sme začínali zvyčajne zemiakovými brigádami. Škoda, že tieto zážitky nie sú dopriate aj vašej generácii.

Vyštudovali ste právnickú fakultu, považujete to za dobrý základ do ďalšej práce v regionálnej politike?

Ukončením štúdia sa život a vzdelávanie iba začína. Vždy som mala pokoru pred skúsenosťou. Skúsenosť je najlepším učiteľom. A práve všetky pracovné skúsenosti, ktoré mám, považujem za dobrý základ pre prácu v samospráve a regionálnej politike. Právo je určite výhodou pre každého vedúceho pracovníka.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátorky? Je toto vaša prvá skúsenosť vo verejných veciach alebo ste už absolvovali podobnú prax v tejto oblasti?

Kandidovala som už v roku 2014. Impulz prišiel od mojich známych a kolegov z predchádzajúcich pracovísk. Pracovala som už vtedy ako prednostka Mestského úradu v Bánovciach nad Bebravou, čo mnohí videli ako výborný predpoklad pre moju kandidatúru. V roku 2018 mi prichádzali podnety a podpora aj od vtedajších poslancov i budúcich kandidátov. Všetci hovorili o potrebe zmeny. Moje rozhodovanie bolo veľmi dlhé, pretože som predovšetkým mama a vnímala som a stále aj vnímam túto funkciu ako službu. Vo volenej funkcii som po prvýkrát, ak nepočítam členstvo v Rade školy, ktorú navštevujú moje deti a vo výbore rodičovského združenia.

Pri svojej volebnej kampani ste si stanovili niekoľko dlhodobejších cieľov. Aké ciele to boli a čo zatiaľ považujete na váš najväčší prínos pre mesto Topoľčany?

Moje volebné ambície hovorili o tom, že chcem, aby Topoľčany boli mesto moderné, transparentné, bezpečné. Všetky aktivity, ktoré spolu s kolegami vyvíjame, smerujú k dosiahnutiu týchto cieľov. Prvou a pre mňa veľmi významnou vecou je komunikácia. Okrem facebooku, instagramu a webu sme zaviedli aj novú komunikačnú platformu Mobilný rozhlas. Otvorili sme mesto občanom, komunikácii s nimi, lebo iba vďaka ich spätnej väzbe môžeme zabezpečiť jeho rozvoj.

Aké akcie, prípadne plány iného charakteru sa budú v blízkej dobe organizovať resp. realizovať v našom meste?

Plánov je veľa. Koniec roka je obdobím, kedy pripravujeme rozpočet na ďalšie tri roky. V budúcom roku by sme chceli riešiť parkovaciu politiku, viac pozornosti venovať zeleni, opraviť ďalšie komunikácie, rekonštruovať by sa mala športová hala. Veľa sa stretávam aj s mladými vo veku gymnazistov a nabádam ich k spolupráci. Radi vás vo verejnom živote uvidíme a radi spolu s vami pre vás niečo urobíme. Hoci aj ples alebo klubovňu.

Ako ovplyvnila vaša aktuálna pracovná pozícia váš osobný život? Viete si popri všetkých povinnostiach nájsť čas aj na rodinu?

Vždy som mala náročnú prácu, ktorá si vyžadovala veľa osobného nasadenia a aj veľa času. V prvom rade som ale naozaj mama a snažím sa venovať svojim deťom čo najviac. Dokonca sa mi podarí aj pomáhať pri školských úlohách.

A čo vaše záľuby? Dajú sa vôbec ešte nejaké voľno časové aktivity pri tak nabitom dennom programe stíhať?

Ak už nejaký voľný čas mám, snažím sa venovať ho rodine, priateľom, niekedy dobrej knihe a oddychu.

Chceli by ste na záver odkázať niečo žiakom gymnázia, ktorí by možno chceli byť aspoň sčasti tak úspešní ako vy?

Verím, že mnohí budú ďaleko úspešnejší. Pozíciu primátorky vnímam naozaj ako službu, nie ako úspech. Prajem všetkým žiakom, aby dokázali snívať, dali snom dátum a tie stanú sa cieľom. Vtedy je úspech zaručený. Ale aj úspech vždy berte s pokorou.

Ďakujeme za rozhovor.

Zhovárala sa: Kristína Kyseľová, I.D