Na love u našich prvákov

Ulovili sme pre vás názory prvákov v ankete, ktorá priblíži ich pocity a postrehy v novej škole, ktorej sú od septembra školského roku 2021/2022 súčasťou. 

Anketové otázky

1. Aké sú pre vás prvé týždne v škole? Aké máte prvé dojmy z gymnázia? Je to veľký rozdiel v porovnaní so základnou školou?                                                                                              

2. Ako hodnotíte triedny kolektív?

3. Spĺňa naša škola vaše očakávania alebo ste čakali niečo úplne iné?

4. Čo by ste sa chceli spýtať starších žiakov alebo učiteľov?

5. Vymyslite krátky názov/nadpis k udalosti, ktorou je imatrikulácia. 

 

I.B


1. Musím povedať, že náročné určite aj náučné a vo veľa ohľadoch prekvapujúce. Schody mi však stále dávajú zabrať. Prvé dojmy sú dobré, v podstate som vedela, do čoho idem, pretože pre pár rokmi bola žiačkou gymnázia i moja sestra. Oproti ZŠ je to veľký rozdiel, či už oveľa lepšími spôsobmi výučby a úplne odlišným prístupom učiteľov k nám žiakom, veľmi sa mi páčia odborné učebne, ktoré na ZŠ takmer neboli.    

2. Myslím, že si rozumieme a držíme spolu. Nemáme problém si pomôcť, či už sa to týka školy, alebo nie. Snažíme sa byť k sebe úprimní a budujeme silné vzájomné vzťahy. 

3. Nečakala som toľko odborných učební a dúfam, že budem mať možnosť všetky vidieť za štyri roky štúdia. Síce je to novinka, ale mňa osobne potešila, a to je možnosť výberu seminárov do druhého ročníka. Žiaci sa začnú pripravovať skôr na vysoké školy a majú dostatok času a priestoru, aby zistili, čo je pre nich to pravé orechové.   

4. Učiteľov by som sa spýtala,  čo ich viedlo k tomuto povolaniu a s akými  vtipnými alebo trápnymi situáciami sa stretli počas ich dlhoročnej práce. Ako sa im pracuje s mladými ľuďmi, či to bolo na začiatku náročné alebo naopak, či im to nerobilo žiaden problém. Na žiakov by smerovalo tiež pár otázok. Ktorí učitelia sú ich obľúbení, ktorí menej? Ktoré predmety im robili najviac problém a prečo?  A určite by som sa spýtala aj na triky či rady, ako pristupovať k učeniu a čo im najviac pomohlo a zjednodušilo štúdium.  

5. Oficiálne gympláci! 

 

I.C

1. S učiteľmi sme začali dobre. Prvý dojem na nás urobili tak ako sa patrí na gymnázium a rozdiely v učiteľoch na strednej a na základnej škole neboli také výrazné. No výrazne ma prekvapil nový učebný proces.

2. Triedu som dostal nad moje očakávania. Všetci si rozumieme a pomáhame si.

3. Škola je taká, akú som si ju predstavoval.

4. Chcel by som sa spýtať, či sa niekedy hrávali alebo budú hrávať turnaje v stolnom tenise medzi žiakmi. V telocvični sa nachádza na to stôl, môj návrh je  využiť to, ako sa dá.

5. Nový začiatok

I.D

1. Svoje prvé týždne by som opísala ako dobrodružstvo, hoci som sa cítila ako splašená srna a nemala som tušenia, ako to funguje, kde sa nachádzajú učebne, kabinety alebo toalety, no s pomocou spolužiakov, učiteľov sme na to všetci rýchlo prišli.   

2. Trúfam si povedať, že s novými spolužiakmi vychádzame vážne super, nikdy tu nie je cez prestávky ticho a ani nuda. Spoznali sme sa celkovo rýchlo  a všetci sme si našli nových kamarátov. Niektorí sa poznáme aj zo ZŠ. 

3. Áno a ak má niečo aj prekvapilo, určite    v pozitívnom zmysle slova. Dalo by sa povedať, že nás na ZŠ strašili, akí sú prísni učitelia a podobne, dovolím si povedať, že v skutočnosti sú úplne v pohode a dá sa s nimi dohodnúť.   

4. Určite by som sa spýtala na nejaké tipy     a triky, ako zvládli učenie. Nie, že by to tu bolo náročné, ale bolo by to fajn uľahčiť si prácu a nerobiť zbytočne chyby. 

5. Začlenenie prvákov do nového kolektívu 

 

I.A

1. Prvé týždne boli veľmi zaujímavé z hľadiska novej školy, spolužiakov a učiteľov,  kopec učiva a písomiek. Gymnázium ma milo prekvapilo, keďže som sa trochu obávala zmeny, ale som rada, že som tu. Áno, je to obrovský rozdiel. 

2. Lepší ani nemohol byť, podľa mňa. Keďže sme prevaha dievčat, tak je to super kolektív.  

3. Čakala som, že to tu bude horšie, teda prísnejšie a všetko sa bude brať až veľmi vážne, ale som milo prekvapená. Určite spĺňa očakávania.   

4. Bude učivo ešte niekedy ľahké? 

5. Prichýlenie nových prvákov 

 

Anketu pripravili a spracovali: Kristína Kyseľová, III.D, Magdaléna Urminská a Tamara Kotruchová, II.B

Foto: Mgr. Miriam Marková