Prečo som si vybral/a gymnázium?

V tomto školskom roku 2018/2019 začalo našu školu navštevovať 122 nových žiakov prvého ročníka. Prečo sa rozhodli pre práve tento typ štúdia nám napísali.  

Gymnazisti z I.B 

V dnešnom svete je dobre zarábajúcich ľudí veľmi málo. Ľudia hľadajú prácu, ktorou by uživili seba a svoju rodinu. No bez vzdelania je veľmi náročné také zamestnanie nájsť. Mojou prioritou je mať v budúcnosti prácu, ktorá ma bude živiť a v prvom rade baviť. Titul a vysoká škola sú v súčasnosti veľmi vyhľadávanými vecami. Na ľudí s vysokou školou sa okolie pozerá inak ako na ostatných. Samozrejme, ľudia so získaným titulom sú v popredí. Niekedy to tak ale nemusí byť. Práve preto som sa rozhodol pre gymnázium. Gymnázium ma, pevne verím, kvalitne pripraví na vysokú školu. Poskytne mi základ, s ktorým poputujem ďalej. A záleží iba na mne, ako s ním naložím. Som odhodlaný pracovať s ním čo najlepšie. Splniť si svoj sen, získať titul, vyštudovať svoj odbor, začať pracovať tam, kde chcem, uživiť svoju rodinu a hlavne byť šťastný. 

Adam Bartoš, I.B

Vybrať si strednú školu môže byť pre niektorých nočná mora. Deviataci si kladú otázky: Čo budem robiť po maturite? Ako vzdelanie získané na strednej škole využijem? Takéto myšlienky aj mne vírili hlavou. Určite by som chcela pokračovať na vysokej škole. No na akej? Zvážila som si, čo ma baví a asi zo štyroch možností som sa rozhodla pre dve: medicína a filmový strih. Oblasti dosť vzdialené od seba. A tak bolo viac – menej jasné, že po základnej škole sa vydám na gymnázium. Pre viacerých by bol problém so strednou školou vyriešený, no mňa zamestnávala ešte jedna otázka: Aké gymnázium? Prihlášku som podala na tri: na súčasné, ktoré navštevujem, nemecké bilingválne a anglické bilingválne. O tom ťažkom rozhodovaní, ktoré nastalo a trvalo pol roka radšej písať nejdem, no skončila som tu. A som rada.

Linda Okšová, I.B 

Človek mieni, osud mení 

Prečo som sa rozhodla ísť na gymnázium? Priviedli ma k tomu rodičia? Nemala som na výber alebo nevidela inú možnosť?  Veľmi ťažká otázka. Myslím, že mnohí sme tu preto, lebo sme sa sami rozhodli a cítili sme to tak. Dovoľte, aby som vás oboznámila s mojím príbehom, ako som sa dostala na túto školu. Na začiatku deviateho ročníka nám triedna učiteľka aj s ostatnými učiteľmi povedali, že máme začať uvažovať nad strednou školou. Zo začiatku som v tom mala celkom jasno, zdravotná, odbor farmácia. No ďalej sme mali mať v zálohe aj druhú školu.  Po ťažkom uvažovaní som sa rozhodla pre obchodnú akadémiu. Ani mi nenapadlo, že by som mohla ísť na gymnázium, dokonca som sa zaprisahala, keď mi niekto povedal, choď na gympel, že nikdy v živote. No ako sa hovorí, človek mieni, osud mení. Postupom času som začala aj rozmýšľať, že predsa len dám šancu gymnáziu. No aj naďalej som bola pevne rozhodnutá, že pôjdem na zdravotnú. Aj keď som už bola presvedčená, že si vyberiem aj gymnázium, nemala som úplne vyhraté. Teraz kam? Partizánske? Topoľčany? Bolo to tu. Mali sme si vypísať prihlášku. A stalo sa to, čo som vôbec nečakala, o čom sa mi ani nesnívalo. Na prihláške bolo napísané: Gymnázium Topoľčany a Gymnázium Partizánske. Kde sa podela zdravotná? Ostala už len v mojich snoch a predo mnou bola realita, dve gymnáziá. Prišli prijímacie skúšky. Dopadli pozitívne. Kam teraz? Nečakala som, že by ma mohli prijať na obidve školy. Rozhodla som sa. Výsledok viete, vďaka časopisu o našej škole, ktorý práve čítate. Verím, že moje rozhodnutie bolo správne a raz, keď skončím túto školu, budem spokojná, šťastná a zároveň plná nových informácií, ktoré ma táto škola naučila. 

Viktória Kodayová, I.A

Výberom strednej školy k budúcemu povolaniu 

Mojou víziou vždy bolo byť najlepším, chcel som vždy naberať po vedomostnej stránke. Prišiel som sa teda pozrieť na DOD na Gymnázium do Topoľčian. Škola ma oslovila aj vzhľadom na pozitívne ohlasy od môjho brata, ktorý tiež navštevoval túto školu. Teším sa na strednú školu a potom uvidím, čo ma začne baviť dostatočne na to, aby som tomu venoval celú svoju budúcu kariéru.   
  ***
Gymnázium je dobrá príprava na vysokú školu. Nachádza sa v dobrej polohe blízko autobusovej stanice, je v dobrom stave, zrekonštruovaná a má pekný športový areál. Tak ako aj ostatní, ani ja som sa nevedela rozhodnúť pre žiadnu odbornú školu, preto mi v rozume zasvietila žiarovka s názvom gymnázium. Potom už ostala posledná otázka. Kde? Aj ja som len človek a nechce sa mi dochádzať a strácať čas cestovaním, rozhodla som sa pre topoľčianske gymnázium. Nakoniec je to moja najlepšia šanca dostať sa na vysokú školu.
*** 
Prečo gymnázium? Toto je najčastejšia reakcia, keď niekomu poviem, kam chodím na strednú školu. Mnoho ľudí  povie, že z gymnázia nemáme nič, ale je to presne naopak. Z gymnázia máme veľa. Po ukončení štúdia na gymnáziu máme veľký výber z možností vysokých škôl. Na gymnázium sa hlási veľký počet inteligentných ľudí, ktorí túžia po vedomostiach.
*** 
Chcem sa venovať biológii a hoci sú aj odborné školy, sú veľmi ďaleko. Predsa len sedem hodín cestovania je dosť, hlavne cez zimu. Gymnázium má veľkú výhodu, aspoň pre mňa, že ranné cestovanie ma stojí iba pol hodinu.    

Žiaci I.C 

Gymnazisti z I.D 

Kam chceš ísť ďalej? Si si týmto rozhodnutím istá? Takéto otázky som počúvala posledné dni na základnej škole. Myslím si, že zvoliť gymnázium je vhodné pre ľudí, ktorí nemajú najhoršie vedomosti, no sami nevedia, kam ďalej ísť. A toto bol presne môj prípad. Matematika, slovenský jazyk, biológia, anglický jazyk mi na základnej škole neboli proti srsti, no stále som nemala istotu, v ktorom by som sa vedela vyžiť alebo sa ho učiť s najväčšou radosťou. Preto som videla gymnázium ako zlatú strednú cestu. Ponúka všeobecný prehľad vedomostí a pre akú oblasť sa rozhodnem ďalej, sa ukáže o pár rokov. 

Vanesa Frištáková, I.D

Multi komplexnosť gymnázia 

Moje rozhodnutie ísť na topoľčianske gymnázium bolo jednoznačné. Mal som v tom jasno! Od malička ma bavilo ,,x“ vecí, ale nikdy som nevedel a ešte stále neviem, čo ma baví natoľko, aby som to robil do konca života. Gymnázium ako škola má široké množstvo možností. Jazyky, výchovy, vedy, šport. A jednoducho toto, tá multi komplexnosť  ma natoľko zaujala, že som sa rozhodol navštevovať túto už vyše 80 rokov starú školu. Očami opäť prváka vám môžem garantovať, že každý jeden žiak na škole má na niečo talent.Niekto pekne kreslí, spieva, recituje... a už je to len na ňom, ako sa s tým popasuje a čo bude v sebe rozvíjať.

Filip Gono, I.D