Týždeň v koži žurnalistu

Je sobota 24. augusta popoludní, predposledný prázdninový týždeň a ja postávam na vlakovej stanici v Havlíčkovom Brode. Keď som minulú nedeľu na tejto stanici vystúpila, nevedela som, čo mám od nasledujúcich dní očakávať. Teraz, čakajúc na vlak domov, sa mi v hlave premietajú zážitky uplynulého týždňa, ktorý som prežila tu, na Letnej žurnalistickej škole Karla Havlíčka Borovského.  

Čo to LŽŠ je?  

Letná žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského (ďalej len LŽŠ) je týždenný kurz pre žiakov stredných a vysokých škôl z Európy.Hlavnými témami LŽŠ sú história, súčasnosť, kultúra a médiá strednej Európy, doplňujú ich ďalšie vybrané témy z oblasti žurnalistiky a etiky. Zúčastnení sa tak zoznámia s prácou novinára a s fungovaním médií. Hlavným komunikačným jazykom akcie je čeština.Zúčastnení prechádzajú základnou teoretickou prípravou, väčšiu časť absolvujú priamo v teréne, pri tvorbe vlastných správ a reportáží.  

Ako som sa na LŽŠ dostala?  

Vďaka spolupráci Nitrianskeho kraja s českým Krajom Vysočina som z nášho gymnázia dostala ponuku zúčastniť sa týždňového kempu pre mladých žurnalistov. Na 15. ročníku, ktorý sa konal od 18. do 24. augusta 2019 už tradične v Havlíčkovom Brode na Vysočine, sa zišli žiaci stredných a vysokých škôl nielen z Česka a Slovenska, ale aj z Rakúska a Ukrajiny. Celá škola je rozdelená podľa zamerania mladých novinárov na 6 skupín: Tlač, Televízia, Rádio, Nové médiá, Foto a nakoniec skupina, v ktorej som bola zaradená aj ja, PR & Marketing.  

Marketing, reklamy a besedy 

PR A MARKETING (PRaM). Táto skupina poskytuje žiakom pohľad do práce novinárov z druhej strany, z pozície tlačového hovorcu, ponúka taktiež základné orientácie vo svete marketingu. V rámci programu sa žiaci naučia písať tlačové správy, komunikovať s novinármi a vystupovať na verejnosti. Z marketingovej časti kurzu si odnesú princípy práce v reklamnej agentúre a sami si vyskúšajú, ako sa reklama robí... 

Moju malú skupinku PR&M tvorilo 10 členov. Počas týždňa sme mali možnosť nahliadnuť do práce novinárov z druhej strany, z pozície tlačového hovorcu a naučiť sa základy reklamného umenia. Dozvedeli sme sa, čo je tajomstvom dobrého reklamného sloganu a výrobu reklamy sme si vyskúšali na vlastnej koži, keď sme mali spropagovať nealko pivo s príchuťou kolového oriešku (navyše som zistila, čo to kolový orech je). Okrem toho k nám každý deň zavítali hostia zo sveta marketingu, napríklad tlačová hovorkyňa pivovaru Prazdroj alebo havlíčkobrodskej nemocnice. Od pondelka do piatka sa o náš večerný program postarali besedy, jedna poobede a druhá večer. Ich témy boli rozmanité: November 1989, Médiá a Fake News, Ako sa presadiť ako mladý novinár alebo (podľa môjho názoru najlepšia) 80. výročie napadnutia Poľska Sovietskym zväzom a treťou ríšou. Počas besied zavítali do Havlíčkovho Brodu viacerí významní hostia, napríklad česká eurokomisárka Věra Jourová a historici z Ruska a Poľska Andrej Zubov a Andrzej Nowak. 

Zákutia Havlíčkovho Brodu   

Pred LŽŠ (Letnou žurnalistickou školou) som o Havlíčkovom Brode nevedela nič. Neskôr som si zistila, že je to mesto medzi Prahou a Brnom a počas môjho pobytu na Vysočine som mala aj s ostatnými žiakmi možnosť spoznať toto mesto bližšie. Každý deň sme totiž kvôli presunu museli prejsť zopár kilometrov po tomto meste. Internát, kde sme boli ubytovaní, sa nachádzal za mestom, ako sa hovorí, tam, kde dávajú líšky dobrú noc. Odtiaľ nasledovala ranná dvadsaťminútová prechádzka do reštaurácie, kde sme mali zabezpečené raňajky, obedy aj večere. V neďalekej budove Obchodnej akadémie sme absolvovali naše hodiny o PR a marketingu a odtiaľ sme sa presúvali cez Havlíčkovo námestie do klubu OKO, kde sa každý večer konali besedy. Voľné chvíle sme trávili v zrekonštruovanom Parku Budoucnost, ktorý som si vďaka pokojnej atmosfére hneď zamilovala, hoci nočné presuny na ubytovanie cez park sa mi také pekné nezdali.

Čo dodať na záver?  

Za sedem dní som toho zažila a získala veľa. Nielen nové vedomosti a obrovskú skúsenosť, ale aj množstvo zážitkov, či už s novými priateľmi, alebo počas cesty vlakom. Týždeň na Letnej žurnalistickej škole v Havlíčkovom Brode mi toho priniesol viac, ako som očakávala.  

Barbora Gallová, II.C+ foto