Učiteľov umelá inteligencia nenahradí

Deň učiteľov sme si pripomenuli 27.3.2024, deň pred veľkonočnými sviatkami. Tradične sa stretli všetci pedagogickí i nepedagogickí pracovníci, súčasní i bývalí. V rámci krátkeho kultúrneho programu sa zúčastneným prihovoril člen Školského parlamentu Samuel Krištof z III.D.

Vážená pani riaditeľka, vážené pani zástupkyne, milé učiteľky, učitelia!

Zajtra máme výnimočný deň a teraz nemyslím Zelený štvrtok. Myslím váš sviatok. Deň učiteľov. Mnoho ľudí si ho možno ani nevšimne, no my žiaci nezabúdame, pretože vy učitelia ste každodennou súčasťou našich životov. Samozrejme, našťastie, existujú aj víkendy.

Priznám sa vám, mám mamu učiteľku, takže z prvej ruky viem, že to nie je vždy také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Práca učiteľa totiž nekončí určitou hodinou, ale trvá celý deň. Koniec koncov aj vzdelávanie trvá celý deň, celý život. A ja si ho nedokážem predstaviť bez vás.

Kto tvrdí, že samo štúdium ho naučilo viac ako škola, nehovorí pravdu. Vy najlepšie viete, ako sa počítajú logaritmy, ako funguje dýchacia sústava, Pascalov zákon, Ústava, kedy vypuklo povstanie a na akej geografickej šírke a dĺžke. Viete spíkovať, šprechovať a dokonca viete aj ako destilovať etanol. Bez vás by sme to nezvládli.

Ste našou oporou a podporou po celé roky štúdia, zažívate s nami šťastné chvíle, no aj pády a sklamania. A i keď technológia napreduje míľovými krokmi, viete sa jej s ľahkosťou prispôsobiť. A preto vás nikdy žiadna umelá inteligencia nenahradí.

Chápem, že sa môžete niekedy cítiť nedocenení, no verte, že my vám vašu snahu vždy oplatíme. Pretože sme vaši, vaši žiaci gymnázia.

Našim terajším učiteľom sme počas vyučovania rozdávali kvetinky a rovnako sme potešili aj našich bývalých učiteľov.

Ďakujeme.

Foto: Mgr. Marián Kišac